top of page

Kilka zasad  Zdrowego jedzenia

1. Staraj się nie popijać w trakcie jedzenia ani do 1-1.5 godziny po posiłku, ponieważ  nie strawiony pokarm przechodzi wówczas do dwunastnicy i tam zaczyna fermentować,produkując szkodliwe substancje, które następnie są wchłaniane do organizmu i zatruwają go.Pić najlepiej między posiłkami lub ok. 0.5 godz. – 20 minut przed posiłkiem;


2. Zacznij każdy posiłek od spożycia surowego pokarmu - surowe jedzenie zawsze przed gotowanym! (pod wpływem wysokiej temperatury wiele fizycznych i chemicznych właściwości ulega zmianie: zniszczeniu ulegają pewne witaminy, np. C, P, kwas foliowy, częściowo witamina A).
Wysoka temperatura niszczy również liczne, przydatne nam w procesie trawienia, enzymy znajdujące się w komórkach roślinnych.

3. Zadbaj o posiłki, w których będzie proporcjonalnie dużo nie gotowanego pokarmu;
organizm wykorzysta go bardziej ekonomicznie - oszczędzajmy w ten sposób nasz układ metaboliczny.

 

4. Zadbaj o zielone liście w codziennej diecie. Zielone warzywa, szczególnie te liściaste, mają dobroczynny wpływ na zdrowie.

5. Ogranicz albo jeszcze lepiej WYELIMINUJ spożywanie mięsa; zazwyczaj jemy go o wiele za dużo. Pokarmy z białka zwierzęcego wystarczy jeść dwa razy w tygodniu, a nawet znacznie
rzadziej.


6. Traktuj mleko i wszystkie przetwory mleczne (np. sery twarde, twarogi, itp.) jako dodatek do diety, a nie jako główne pożywienie. Jeśli jesteś osoba dorosłą rozważ całkowite wyeliminowanie mleka i jego przetworów z jadłospisu.

7. Zjadaj dziennie jeden główny posiłek i dwa mniejsze, prostsze. Unikaj spożywania ciężkostrawnych potraw (szczególnie dotyczy to wszelkich białek) po godz. 18.00, ponieważ nie zostaną one do końca strawione i spowodują powstanie szkodliwych dla zdrowia złogów, kamieni w jelitach oraz przewodach żółciowych wątroby i woreczka żółciowego.

8. Wyklucz jakiekolwiek przekąski między posiłkami (oprócz surówek i owoców).

9. Starannie przeżuwaj pokarm, aby najwartościowsze składniki jedzenia nie były marnowane. Możesz wówczas jeść dużo mniej i w ten sposób nie rozpychać niepotrzebnie żołądka.

10.Bardzo ważne jest, aby w jednym posiłku nie spożywać produktów węglowodanowych z białkowymi! To powoduje zamęt w systemie trawiennym i kilkakrotnie wydłuża proces trawienia pokarmu.

11. Jeśli nie masz grupy krwi A, wyeliminuj ze swojej diety pszenicę i wszystkie jej  przetwory.

 

12. To pewne, że techniki oczyszczające KRIYAS - wywodzące się z tradycji indyjskiej poprawiają zdrowie, samopoczucie i zwiększają zasoby energii wewnętrznej.

Prowadzą do poprawy ukrwienie i dotlenienie organizmu oraz pozwalają zapanować nad własnym napięciem fizycznym i psychicznym.

 

13. last  but noy least - dzień lub dwa dni postu co jakiś czas może tylko wyjść na zdrowie i jaka oszczędność żywnośći.

 

         Warto pamiętać że:

- warzywa najlepiej przygotować na parze

- jeśli już smażymy warzywa, to róbmy to krótko, na niezbyt gorącym tłuszczu, do momentu, kiedy „puszczą sok”, a potem duśmy je we własnym sosie; to pozwala zachować wartość  odżywczą warzyw, ich aromat i smak; nadmierne uchodzenie pary w trakcie smażenia wydłuża duszenie

- przyprawiając, używajmy soli morskiej i aromatycznych ziół (ostre przyprawy, sól kuchenna, dużo cukru maskują smak potraw i pobudzają łaknienie)

- unikaj spożywania cukru; jeśli jest niezbędny, stosuj miód lub cukier nie rafinowany, brązowy, a nie biały

- w surówkach najlepiej łączmy zawsze liście warzyw, owoców i korzenie

- spożywaj wszystko świeżo przygotowane, unikaj jedzenia posiłków odgrzewanych lub z poprzedniego dnia

- pamiętaj, że zazwyczaj wypijamy stanowczo za mało wody, co zaburza procesy komórkowe. Między posiłkami pij czystą wodę nisko zmineralizowaną, np. gotowaną
 

Powyższe wskazówki żywieniowe oparto na pracy Ruth Kunz-Bircher pt. Kuchnia Naturalna, (Wyd. Spółdzielcza Agencja Reklamowa SPAR), 1992.
 

bottom of page